hjc_fg_17Nie wyobrażam sobie jazdy szybkim sportowym motocyklem czy nawet najwolniejszym skuterze bez dobrego kasku – dobrego, czyli takiego, który dopasuje się do mojej głowy, ochroni ją podczas upadku i na dodatek będzie całkiem dobrze wyglądał.

 

 

Trudno jest jednak znaleźć model, który spełniłby te wymagania i jednocześnie kosztował tyle, żeby nie trzeba było zaciągać na niego kredytu. HJC podjął próbę skonstruowania typowo sportowego kasku, który byłby ładny, funkcjonalny, w dobrej cenie oraz, przede wszystkim, bezpieczny – i tak oto otrzymaliśmy model o nazwie FG-17.

Gorąca głowa

Wyobraźcie sobie, że latacie po torze lub jedziecie w dłuższą trasę latem, słońce przypieka wasze plecy, w powietrzu jest 30 stopni, a wy macie wrażenie, że głowa stapia wam się z kaskiem. Potem wracacie do domu, gdzie wasza ukochana chce ucałować czoło i zmierzwić włosy swojemu motocykliście. A wasza głowa jest spocona tak bardzo, że wstyd wam zdjąć kask. I tak cały sezon… Konstruktorzy z HJC odnieśli się do tego problemu z wyjątkowym zrozumieniem (może też im to przeszkadza?) i zrobili wszystko, co w ich mocy, żeby ułatwić nam nieco życie. PonieważFG-17 jest kaskiem integralnym, trudno o skuteczną wentylację, jednak HJC znalazło na to kilka sposobów.

Wentylacja

Przede wszystkim umieszczone na kasku wloty są bardzo łatwe w obsłudze nawet w rękawicach. Kanały wewnętrzne w wydajnym systemie „ACS” Advanced Channeling Ventilation System usprawniającym proces wymiany powietrza wewnątrz kasku, usuwając nadmiar wilgoci przy jednoczesnym zmniejszeniu temperatury. Spoiler z tyłu nadaje skorupie drapieżny wygląd i ułatwia usuwanie z kasku ciepłego powietrza  dzięki wytwarzaniu podciśnienia w okolicach wylotów. Wszystkie materiałowe elementy wewnątrz FG-17 można łatwo wyjąć i wyprać, a na dodatek wyściółka z jonami srebra nie nasiąka zapachami. Jeśli więc nie zapomnicie zrobić prania, nieprzyjemne doznania węchowe po zdjęciu kasku staną się przeszłością.

Szyba

W wilgotne i chłodniejsze dni otwór wentylacyjny z przodu uchroni szybę przed zaparowaniem, gdyż wlot jest dostatecznie duży, a strumienie wylotowe kierowane są szeroko na szybę. Standardowy nosek też jest tu zaletą. Jako bonus HJC w standardzie przygotował tu system Pinlock, wykonany w technologii Max Vision, który nie ogranicza pola widzenia jak w standardowych wkładkach tej marki.

Komfort

HJC nie skupiło się jednak tylko i wyłącznie na zapewnieniu nam komfortu podczas upalnych dni. Kask został przetestowany w tunelu aerodynamicznym, dzięki czemu możemy mieć pewność, że uchroni nas w znacznym stopniu przed hałasem i przy większych prędkościach nie będzie urywał głowy. Nikt przecież nie lubi, kiedy kask ciągnie we wszystkie strony i sprawia wrażenie, jakby chciał uciec i znaleźć szczęście gdzieś indziej. W przypadku FG-17 skorupa trzyma się głowy i nawet przy większej prędkości pozostaje na swoim miejscu. I chociaż niemal każdy motocyklista kocha dźwięk, jaki wydaje jego maszyna, to jednak hałas wiatru może przekroczyć granicę, na której kończy się przyjemność ze słuchania pomruku silnika, a zaczyna ból głowy. Dlatego właśnie twórcy kasku postarali się, żeby szum nie był dla nas przeszkodą w jeżdżeniu głośniejszymi motocyklami. Na dodatek szyby można w nim z łatwością wymienić bez użycia narzędzi, dzięki specjalnemu systemowi RapidFire™ Shield Removal System, co przyda się w walce z ostrym słońcem (przy pomocy ciemnej szyby) albo grubą warstwą owadów czy błota.

Nie tylko wnętrze się liczy

Wspominałam na początku, że dobry kask to taki, który jest i funkcjonalny, i fajnie wygląda. Wybór różnorakich malowań (w tym limitowana edycja X-Fuera dla fanów MotoGP) oraz sportowy kształt sprawiają, że w FG-17 wygląda się naprawdę nieźle. Szczególnie urzekła mnie wersja czarno-czerwona i czarno-różowa, ale reszta też prezentuje się świetnie.

Kask przeznaczony jest głównie dla wielbicieli większych prędkości i sportowych doznań, jednak z powodzeniem spełni się też do codziennej miejskiej jazdy jak i w dalsze podróże, gdzie o komfort jazdy zadba niska masa kasku osiągnięta poprzez wykonanie skorupy z zaawansowanego kompozytu włókien szklanych.

Niewątpliwą zaletą jest całkiem dobra cena – nowy kask kupimy już od 799 zł. Można go także dopasować do swojej głowy, wybierając z rozmiaru od XS do XL. Dobrą wiadomością jest fakt, że HJC dostarcza ten model w dwóch rozmiarach skorupy. Jeśli macie niespokojną dusze sportowca, chcecie bezpieczeństwa, wygody i niezłego wyglądu – FG-17 będzie dobrym wyborem.