Airoh mówi ”Hasta la vista” konkurencji i atakuje z zaskoczenia. Czy będzie to nokaut, czy chybiony strzał? Sprawdziliśmy.

Lider na rynku, twórca legendarnego modelu Aviator – najlżejszego kasku crossowego świata – wprowadza w sezonie 2013 nową skorupę. Model Terminator będzie dostępny również w polskiej sieci dystrybucji. Nowy kask będzie tańszy od Aviatora, ale czy będzie od niego odbiegał jakościowo? Na pewno przegra konfrontację wagową, ale i tak zawstydzi konkurencję – waży 1000g (rozm. M). Skorupa wykonana jest z kompozytu karbon-kevlar i występuje w dwóch rozmiarach. Wyposażono ją w zupełnie nowy system wentylacyjny.

Akcesoria motocyklowe - kask - Airoh Terminator 2
Akcesoria motocyklowe - kask - Airoh Terminator 3

Duże wloty umieszczone w przedniej części kasku pod daszkiem oraz w szczęce sprawiają, że słynący z „wichury” na głowie Aviator nie musi się wstydzić młodszego brata. Z tyłu znajdziemy aż cztery dyfuzory wentylacyjne, które skutecznie odprowadzają ciepłe powietrze z wnętrza kasku. System sprawia, że zimne powietrze opływa całą głowę przynosząc ulgę, gdy ta nabuzowana jest aderenaliną do czerwoności. W odróżnieniu od najwyższego modelu, skorupa występuje w dwóch, a nie w trzech rozmiarach, jednak dzięki zastosowaniu różnej grubości elementów wnętrza producent uzyskał aż sześć rozmiarów (Aviator występuje w czterech).

Akcesoria motocyklowe - kask - Airoh Terminator 4

Kask ma zupełnie nowy kształt. Włoscy designerzy słyną z innowacyjnych i estetycznych projektów. Kreska stylistów Airoha w niczym nie ustępuje odważnym projektom Ferrari, Lamorghini czy MV Augusta. Przedni wlot powietrza przypomina nozdrza z bawolej czaszki, a zadarta w dół spiczasta szczęka dodaje skorupie agresywnej miny. Ciekawie wyprofilowany daszek, jest wykonany z tak elastycznego tworzywa, że chyba nie da się go złamać – mnie przynajmniej się nie udało. Zwieńczeniem jest ergonomiczna tylna część dopasowana kształtem do ochraniacza szyi.

Akcesoria motocyklowe - kask - Airoh Terminator 5

W szczęce Terminatora znajduje się wymienny filtr przeciwpyłkowy, który z łatwością da się wyciągnąć i najzwyczajniej w świecie umyć. Samo wnętrze uszyte jest z bardzo przyjemnego w dotyku materiału Sanitized®. Miękka tkanina o aksamitnej strukturze ma dodatkowo właściwości antyalergiczne. Oczywiście całość jest wyciągana i nadaje się do prania.

Akcesoria motocyklowe - kask - Airoh Terminator 6
Akcesoria motocyklowe - kask - Airoh Terminator 7

Takie rozwiązania znajdziemy we wszystkich kaskach tej klasy, jednak Airoh daje nam jeszcze więcej. System AEFR (Airoh Emergency Fast Remove) to bardzo nowatorskie rozwiązanie opatentowane przez Włochów. Przy gąbce policzkowej w okolicy zapięcia znajduje się pętla z czerwonej taśmy. Gdy dojdzie do wypadku, a obrażenia są poważne, system pozwala szybko i bezinwazyjnie zdjąć kask z głowy motocyklisty. Wystarczy pociągnąć za uchwyt, żeby wyciągnąć gąbki policzkowe z założonego na głowę kasku. Tym sposobem bezpiecznie zdejmujemy kask nawet nieprzytomnemu motocykliście.

Akcesoria motocyklowe - kask - Airoh Terminator 9

Tyle w kwestiach technicznych. Subiektywnie powiem, że kask bardzo mi się podoba. Jest świetnie skrojony i solidnie wykonany, a na każdym kroku widać ogromne doświadczenie konstruktorów Airoha w projektowaniu i produkowaniu crossowych kasków z najwyższej półki. Nie dziwi mnie, że najlepsi riderzy, jak choćby nasz Teddy Błażusiak, wybierają właśnie te skorupy. Jeśli cena tego modelu będzie dobra, a tak zapewnia importer, to Terminator może nieźle namieszać na rynku w swoim segmencie. Dla ciekawych polecam również film przedstawiający proces ręcznej produkcji kasków Airoh.